Kytarové kombo
O víkendu pokračovaly práce na oživení kytarového komba. Zesilovač jsem připravoval už přes týden, v pátek jsem dokoupil poslední součástky a v sobotu, spíše v neděli, jsem se to snažil zkompletovat…Sestavený zesilovač podle návodu a schématu z AX84 jsem zapnul a zkontroloval, jestli sedí napětí v jednotlivých bodech podle schématu. Protože víceméně odpovídaly a nikde nebyly hodnoty úplně mimo, zkusil jsem otočit potenciometrem volume. Z reproduktoru se ozval jen brum. Připojením osciloskopu jsem zjistil, že brum prochází celým obvodem. Pak jsem zkusil připojit na vstup počítač, coby generátor signálu. Jak jsem „uzemnil“ vstup, brum ustal. Takže jsem propojil záporný pól a zemnící vodič. Původně je ve schématu vstup uzemněn na zemnící vodič a propojení se záporným pólem po usměrnění trafa tam bylo malováno jako „optional“. Takže v našem případě to nakonec bylo potřebné. Zvuková zkouška pak dopadla dobře, na plný výkon už trošku brumí a 5W dokáže probudit půl vesnice :)
Rozměry šasi úplně neodpovídají rozměrům podle ax84, je myslím trochu užší, vyšší a kratší. I tka je kolem prostoru hromada a dodržená velikost je jen pro přehlednost čelního panelu. Navrhoval jsem ho zároveň s ohledem na celkovou velikost komba. Protože mám 12″ reproduktor, žádný extra drobek to být nemohl, nějaké minimální rozměry jsem dodržet musel. Naplánoval jsem rozměr na 52x49x26 cm. Vycházel jsem z nějakého rozměru, co jsem našel na netu a ještě jsem ho kousek zmenšil. Myslím, že samotný reproduktor je umístěn v desce 45×45 cm a od toho se odvíjí celkové rozměry (tedy + 1,8cm na všechny strany a + 5cm nahoru). Dřevo jsem měl po stavbě reprobeden a chtěl jsem ho využít. Bohužel, ať jsem počítal, jak jsem počítal, neměl jsem dost širokou desku (na hloubku 26 cm). Protože se mi nechtělo kupovat novou desku, zaexperimentoval jsem a hloubka je nakonec „jen“ 23 cm. Takže vana je sice teď moc hluboká (navrhoval jsem ji na hloubku právě 26 cm), ale v rámci možnosti jsem zaimprovizoval a snad to ve výsledku nebude tak moc vadit (prostě to nebude vzadu a vpředu tak hezky zapuštěné).
Následovalo potažení koženkou. Vybral jsem vínově červenou barvu s jemnou nepravidelnou texturou. Přece jen je to holčičí kombo, kytara je taky červená. Nechtěl jsem klasickou černou barvu.
Lepili jsme (už společně se sestrou) chemoprénem, nejprve spodní část, a když jsme viděli, že se s koženkou na takovýchto rovných plochách pracuje velmi dobře, za necelou hodinu jsme měli základ hotový a Mohli jsme přidat ochranné rohy.
Pak nastal samozřejmě problém, protože jsem při řezání nepočítal s potřebnou rezervou cca 3 milimetrů na koženku a musel jsem čelo i zadní díly na každé straně mírně seříznout. Následné sestavení už potom proběhlo v pohodě.
Kombo už v podstatě funguje, chybí spíše kosmetické detaily, které by dotáhly projekt do definitivního konce. Já jsem si vyzkoušel práci s elektronkami, jsem nadšen jejich jednoduchostí a elegancí. Zvuk je jak čistý, tak i pěkně zkreslený. Nic brutálního, prostě jednoduché decentní kombo. Přesně takové jsem chtěl postavit a myslím (věřím), že se to povedlo. Celkovou kalkulaci ještě nemám, chtěl bych ji provést snad dneska večer, jestli bude čas. Zatím si můžu připsat šasi: 0,- dřevo: 0,- protože se jednalo o zásoby ze šuplíku…
Doplněno – kalkulace
reproduktor 650,-
elektronky 450,-
trafa 350,-
koženka 203,-
kování – rohy 96,-
ostatní součástky (odpory, kondenzátory, můstek, pojistka) 246,-
ovládací součástky (vstup, knoflíky, spínače, patice elektronek) 371,-
lepidlo a barva (tu jsem nevypotřeboval celou) 130,-
celkem 2184, myslím, že můžeme zaokrouhlit na 2200,-
mise splněna :)