Co se skrývá uvnitř gramofonu Watson?
Nedávná diskuze na netu (hifi.slovanet a forum.audioweb) okolo levných gramofonů mě přiměla k tomu zkusit jeden takový rozmontovat a podívat se, co vlastně umí, z čeho se skládá… Bratránek občas dostane nějakou funkční i nefunkční elektroniku z hypermarketů a nedávno se k němu dostal gramofon Watson :) Ten měl vadu, že byl příliš dotažený šroubek v raménku, takže se s ním skoro nedalo posouvat, nicméně po jemném povolení šroubku je vše plně funkční. Co se tedy skrývá pod pokličkou tohoto super přístroje? Pojdmě se na něj podívat blíže…Gramofon působí na první polhed líbivě, moderně, skoro jako hi-fi. Je poměrně velký, má stříbrné (snad kovové) raménko, nastavení antiskatingu, stroboskop, přepínání rychlostí 33/45 a pitch. Velké jemně tónované plexi umožňuje mít kryt nasazený i při přehrávání, deska se pod něj schová celá (všimnul jsem si u konkurence hyundai a elton, že jim „čouhá“ gramodeska ven). Gramofon má taky automatické vracení raménka do stojánku, buď na konci desky, nebo po zmáčknutí tlačítka eject. Raménko se nejprve zvedne a poté poslušně putuje na stojánek.
Tolik pohled první. Kdo gramofon zkusí potěžkat, zjistí, že je velmi lehký, přesně jsem ho nevážil, ale odhaduji to do 3 kg. Na omak je vše plastové a po poklepání rezonující. Gramofon je postaven na čtyřech gumových, mírně odpružených nožkách. Talíř je tenký, plastový, s obrovskou vůlí v ose. Raménko je sice kovové, ale skoro se nedá vyvážit. Přítlak se nedá nastavit, protože stupnice určující přítlak se na závaží příliš protáčí a stačí malá nepozornost, lehké zachvění a už se protočí. Navíc se závaží nepohybuje po závitnici, ale „divně“, chvíli v nějakém závitu jakoby je, chvíli zas vůbec a spíše se posouvá. Přenoska neznámého původu, je nejspíš magnetodynamická. Dno gramofonu je z papírové desky, snad něco jako sololit. To mívají i Tesly (nc580 určitě), ale v jejich případě se jedná pouze o kryt, u tohoto gramofonu jsou v papírové desce umístěny nožičky gramofonu. Snad proto je tak lehký, aby to ten papír unesl…
Vevnitř je pak vidět plastový výlisek, do kterého je přes pružné (ale ne moc) gumové vložky připevněný motorek. Malinké trafo, pár dps, pár kablíků a pár táhel – to na mechanismus automatického zvedání přenosky.
Nyní tedy něco málo fotek:
Tolik tedy k vnitřku zesilovače.
Měření jsem prováděl na dvou měřících gramofonových deskách od supraphonu. Mám jen desky 2 a 3. Stav a++ (jsou to vyřazené desky z hudební knihovny a podle vypůjčního lístku je nikdo půjčené neměl.
Měřil jsem nejdříve na kmitočtové desce různé kmitočty, potom jsem zkusil odstup od šumu a taky přeslechy mezi kanály.
Co říci závěrem? Já jsem gramofon zase zabalil. Toto chrastítko je vhodné snad jen pro někoho, kdo ma staré, poškozené desky, které chce občas přehrát na svých genius 2+1 repro 1200PMPO Watůch. Jakýkoliv vážnější zájemce o hudbu by se těmto kouskům obloukem vyhnout a poohlédnout se v bazarech po levnějším, ale kvalitnějším gramofonu. V našich bazarech to bude nejspíše něco z produkce Tesla, doporučovány jsou modely v rozsahu nc420 až nc580. Nejpopulárnější jsou modely nc440, nc450 a nc500. Pokud hledáte hotové řešení, pak snad nzc420, který je včetně zesilovače a má přímo výstup na reproduktory :)